16.06.2020

Siostra M. Toni Wünneman odeszła do wieczności

S. Gisela-Maria Mues

Siostra M. Toni Wünnemann

1931 – 2020

 

W minioną środę, 10 czerwca 2020 roku, w Koblencji-Metternich, zmarła w wieku 89 lat nasza była przełożona generalna siostra M. Toni Wünnemann.

Siostra M. Toni urodziła się 27 kwietnia 1931 roku w Merfeld, okręg Coesfeld, diecezja Münster. W dniu 5 sierpnia 1959 roku wstąpiła do naszego Instytutu. Jako młoda siostra należała do kręgu sióstr zaangażowanych bezpośrednio w Ruchu Szensztackim. Pracowała początkowo wśród kobiet i matek w diecezji Trewir, a następnie podjęła odpowiedzialność za całą gałąź kobiet i matek w Ruchu.

W 1974 roku nasza wspólnota powierzyła jej zadanie mistrzyni nowicjatu. Z empatią i pedagogiczną kompetencją wprowadziła do naszej Rodziny Sióstr jedenaście kursów. W czasie Kapituły Generalnej w 1986 roku została wybrana jako piąta przełożona generalna naszej wspólnoty. Jej kadencja przypadła bezpośrednio w okresie pozałożycielskim i wiązała się z wieloma wyzwaniami. W ramach wielu podróży zagranicznych odwiedziła wszystkie prowincje i delegatury naszej międzynarodowej wspólnoty, aby poznać także różne kultury i mentalności oraz życie lokalnej Rodziny Szensztackiej.

Punktem kulminacyjnym jej kadencji było bez wątpienia ostateczne zatwierdzenie naszych Ustaw oraz międzynarodowa pielgrzymka naszej wspólnoty do Rzymu, połączona z koronacją Matki Bożej w tamtejszym Sanktuarium Cor Ecclesiae.

W 1998 roku, po zakończeniu kadencji przełożonej generalnej, siostra M. Toni podjęła odpowiedzialność za prowadzenie czasów szkoleń dla kilku kursów.

Gdy ze względów zdrowotnych nie mogła już uczestniczyć w aktywnym życiu wspólnoty, stała się cichą modlącą się, która przez modlitwę i ofiary polecała Bogu wszystkie intencje. Aż do ostatnich dni życia pozostała wdzięczna i radosna.

Jako wspólnota dziękujemy Trójjedynemu Bogu za błogosławione życie siostry M. Toni. W sobotę, 20 czerwca2020 roku, o godzinie 14.00, w Kościele Adoracji zostanie odprawiona Msza święta za naszą Zmarłą, [transmisja tutaj] po której odprowadzimy ją na nasz siostrzany cmentarz. Niestety, ze względu na trwającą epidemię, możliwe jest uczestnictwo tylko ograniczonej liczby osób.

Zgłoszenia z podaniem nazwiska i adresu prosimy kierować do:
Marieluise – Tel.: 0261/6404-224 lub przez
E-Mail: sekretariat.dtspr.assistenz@s-ms.org